Korfball - az egyetlen vegyes csapatsport


Miért a korfball? Miért a korfball?
Miért a MAFC? Miért a MAFC?

Korfballos gyakorlatok Korfballos gyakorlatok

A korfballt 100 éve találta ki egy amszterdami testnevelő tanár. Oktatási tapasztalatait felhasználva olyan csapatsportot kívánt megalkotni, amelyben a különböző testi adottságú játékosok egyenlő eséllyel küzdhetnek meg egymással. Így született meg az a sport, amelyet a világon egyedülálló módon fiúk és lányok, hölgyek és urak korra való tekintet nélkül, együtt játszhatnak.

4 fiú és 4 lány alkot egy csapatot. A játék célja, hogy a futball-labdához hasonló labdát egy 3,5 méter magas állványon található fonott kosárba sikerüljön juttatni. Érdekes és különös szabály, hogy a kosárra dobás "fedett" pozícióból - vagyis amikor a védő a támadójátékos előtt kartávolságnál nem messzebb, felemelt kézzel áll - nem megengedett, az így szerzett gól nem érvényes, sőt, a támadás jogának elvesztésével jár. Fontos az az összjátékot, csapatmunkát ösztönző előírás, hogy a labdával futni még labdavezetéssel sem szabad, így minden játékos csak passzolások révén juthat előre. Védekezni egy-egy ellen lehet, mindenkinek azonos nemű ellenfele eszén kell túljárnia. A játék során a testi kontaktus tilos.

A játéktér kézilabdapálya nagyságú, két ,a felezővonallal elválasztott térfelekből áll az alapvonaltól mintegy 6,7 méterre elhelyezkedő állvánnyal. A csapatból 2 lány és 2 fiú az egyik térfélen támad, míg a többiek feladata a pálya másik felén való védekezés. Minden második gólnál a védekező és támadó négyesek helyet cserélnek. Ha a védők megszerezték a labdát, gyors összjátékkal a támadó térfélre igyekeznek juttatni azt, ahol társaik megpróbálkozhatnak a gólszerzéssel.

Egy mérkőzés időtartama 2*30 perc, ez alatt átlagosan 15-25 gól esik csapatonként.

A korfball magyarországi története egy évtizedes, ismertsége és elterjedése növekvőben van, ahogy a sport egyre divatosabbá válik a baráti társaságok, családok körében. A Magyar Bajnokságot minden évben 6-8 csapat részvételével rendezik meg. Az eddigiek során a Gödöllői Korfball Klub és a MAFC osztozott a bajnoki címen, az utóbbi évek a Műegyetemiek sikerét hozták.

A magyar korfball a nemzetközi porondon szép sikereket mondhat magának: a holland-belga "szuperkettősön" kívül hazánk fiai és lányai olyan országok játékosaival küzdenek, ahol a sportág az itteninél nagyobb népszerűségnek örvend. Ennek ellenére a magyar eredmények bíztatóak: az Ifjúsági Európa Bajnokságon a magyar egység rendre az első hat között végez (5., 6. helyezés), míg a MAFC csapata 1996-98. években a 8 csapat részvételével rendezett BEK-döntőkön ért el szép eredményeket (6. illetve 4. hely). A hivatalos mérkőzéseken kívül a magyar mezőny "alkalmi válogatottjai" több külföldi tornán, kupán résztvesznek.

vissza a főlapra