Kísérleti fizika 1  (fizika alapképzési szak, BMETE13AF02)

A kurzus áttekintése
A kurzus a Természettudományi Kar fizika alapképzési (BSc) szak három szemeszteres, kötelező Kísérleti fizika tárgyának 1. szemesztere. A tárgyból előadásokat tartunk, amelyeken a mechanika tárgykörébe tartozó alapvető jelenségekkel és törvényekkel foglalkozunk.
A tárgyhoz szorosan kapcsolódik a Kísérleti fizika gyakorlat 1 (fizika_BSc)  tárgy, amely a fenti tárgykörökhöz tartozó feladatok megoldásával foglalkozik.
Óraszám, kreditpont
Heti óraszám: 4
Kreditpont: 4
Feltételezett ismeretek, előkövetelmények
Alapvető vektoralgebra-, differenciál- és integrálszámítási ismereteket használunk fel, amelyeket a félév elején röviden összefoglalunk.
A tárgynak előkövetelménye nincs.
A kurzus indul
Minden őszi félévben.
A tavaszi félévben csak vizsgakurzus van.
Tankönyv, segédanyag
Tóth A.: Kibővített óravázlat (internetről letölthető anyag)
Budó Á.: Kísérleti fizika I., Tankönyvkiadó, Budapest
Alonso, M.–Finn, E.J.: Fundamental University Physics, Vol. I-II., Addison Wesley, Reading Massachusetts
Előadások
Az előadásokat az F épület F29 tantermében tartjuk, ahol a tananyaghoz tartozó jelenségekkel kapcsolatos demonstrációs kísérleteket is bemutatunk. Az előadások időpontja a Neptun rendszerben megtalálható.
Az előadások látogatása ajánlatos, mert a tananyag tárgyalásának részletei, a tárgyalás mélysége itt derül ki, másrészt a demonstrációs kísérletek csak itt láthatók.
Konzultáció
A szorgalmi időszakban – szükség szerint – az előadás alkalmával történő megbeszélés alapján tartunk konzultációt, a vizsgaidőszakban a kiírt vizsgaidőpontot megelőző napok egyikén van mód konzultációra.
Vizsga
A tárgyból szóbeli vizsga van, amelyet a vizsgaidőszakban lehet letenni. Vizsgázni csak az aláírás megszerzése után lehet, ennek feltétele pedig a Kísérleti fizika gyakorlat I. tárgy kreditpontjainak megszerzése. A vizsgán mindenki véletlenszerűen két tételt húz az előre kiadott vizsgatételekből, amelyeket legkésőbb a vizsgaidőpontok kiírásával egy időben ismertetünk.
A vizsgán alapkövetelmény a tárgyalt fizikai jelenségek, mennyiségek, továbbá az alaptörvények és alkalmazási feltételeik ismerete. A levezetések és bizonyítások ismerete nem alapkövetelmény, de ezek nélkül legfeljebb közepes jegy kapható.
A tárgy tematikája
Tömegpont kinematikája: elmozdulás, út, sebesség, gyorsulás és összefüggései különböző mozgások esetén. Erő és tömeg, Newton-törvények, a lendület fogalma. Mozgásleírás különböző inerciarendszerekben, a relativitás elve. Gyorsuló koordinátarendszerek, Centrifugális erő és Coriolis-erő. Munka, energia, energia-megmaradás tétele tömegpontra. Tömegpont-rendszer mozgása, tömegközépponti tétel. A lendület-, az energia- és a perdület megmaradásának törvénye pontrendszerben.
Rögzített tengely körül forgó merev test mozgása. Pörgettyű, nutáció és precesszió, pörgettyűnyomaték. Szabad tengelyek. Merev test gördülő mozgása.

Szilárd test legegyszerűbb rugalmas alakváltozásai, rugalmas állandók, rugalmas energia.
Nyugvó folyadékok és gázok leírása. Hidrosztatikai nyomás, felhajtóerő. Folyadékok és gázok áramlásának jellemzése, az áramlások típusai. Stacionárius áramlások: kontinuitási tétel és Bernoulli-egyenlet. Viszkózus folyadék lamináris áramlása: HagenPoiseuille-törvény. Turbulens áramlások.
Felületi jelenségek, felületi feszültség, felületi energia. Kapilláris jelenségek.
Rezgések, a harmonikus rezgés
differenciálegyenlete. Harmonikus rezgések összetevése, rezgések felbontása. Csillapított rezgés és kényszerrezgés. Harmonikus rezgés energiaviszonyai. Csatolt rezgések.

Hullámterjedés, hullámfüggvény, egydimenziós harmonikus hullám. Fázissebesség és csoportsebesség. Hullámok két- és három dimenzióban. Rugalmas hullámok különböző közegekben, az egydimenziós hullámegyenlet. Energiaterjedés rugalmas hullámban. A hullámterjedés Huygens-féle modellje, hullámok visszaverődése és törése. Hullámok interferenciája, koherencia. Állóhullámok.