Augusztus 28. 9.30

 

Globális esések!

Venni, vagy eladni?

 

 

A DOW -4.19% végzett, Japán -3.5%, vagyis tovább folytatodik a világ nagy piacain az árfolyamcsökkenés, ebbe belejátszott az a tisztázatlan hir, miszerint Jelcin elnök bianco lemondási nyilatkozatot tett, amit a Kreml cáfolt. Az RTS index fennállása óta számolt abszolút minimumát érte el 63-al (1996 márc 18 volt 66.7, 1995 szept. És 96 márc. Közt 100-70 volt)

A konkrét hírek mellöl ellépve, tegnap a világon a magyar piacon volt a legnagyobb a visszaesés, ami ma valószinüleg folytatodik a tömeges határidös és lombard likvidálások mellett az idöben short poziciót felvevö és pánikoló alapok eladásai nyomán. De a cégek növekedését tekintve bármilyen súlyos krach esetén is van a tulajdonnak egy alapértéke, így ha maga a cég egészséges akkor az irreálisan alulértékelt állapotban a legjobb befektetés, úgy hogy ajánlatos mindenkinek, hogy vásároljon, ha még maradt pénze, de készüljön fel arra, hogy lehet, hogy hosszú távú a befektetése.

A MOL, TVK, BC, MATÁV, Richter, OTP a magyar gazdaság szine java, árfolyamuk a 4-9 évi nyereséggel egyezik meg, ami Magyarország helyzetét tekintve a világon egyedülálló.

A külföldi alapoknak az egyre alacsonyabb árfolyamon egyre több részvényt kell piacra dobni, hogy kp. Szükségleteiket fedezzék. Sokszor volt politikai támadás középpontja volt, hogy a nyomott áron a külföldiek mindent felvásárolnak, most itt az alkalom, hogy csökkenjen a dominancia és egy egészségesebb tulajdonszerkezet alakuljon ki. Erre példa lehet a Mol gyorsjelentésében fellelhetö a változás, hogy 98 ápr-98 jul a külföldi tulajdon 56-ról 51-re a magyar 12-17-re nött.

Persze, ha nincs rá pénz akkor nem szabad szidni azokat a befektetési alapokat, amelyek potom pénzért vásárolnak fel mindent, Például a világ egyik legnagyobb alapja a Templeton filozófiája, hogy 5 éves idösíkban gondolkodik, a maximális pesszimizmus idején vásárol és nyugodt idöben ad el.

 

Somló János