A BÉT befektetöi

 

A budapesti tözsdén keresztül folyik a nagy állami privatizációs tulajdonelosztás után fennmaradó tulajdoni részek cseréje valamint néhány magán vállalat kisebbségi részeinek cseréje, de vajon a különbözö típusú tevékenységek milyen aránnyal szerepelnek, erre próbálunk meg választ keresni.

 

 

A napi forgalomból a nap végére is meghagyott pozíciók (tisztított) aránya a teljes forgalomhoz képest kb. 50% körüli, a maradék a napon belüli (daytrade) üzletekböl és az önkötésekböl adódik.

 

 

Dátum

99/04/30

99/05/03

99/05/04

99/05/05

99/05/06

99/05/07

99/05/10

Forgalom

9,4 Md. Ft

8,5 Md. Ft

21,7 Md. Ft

27,6 Md. Ft

41,6 Md. Ft

24,5 Md. Ft

21,1 Md. Ft

Tisztított

4,4 Md. Ft

4,4 Md. Ft

10,3 Md. Ft

13,3 Md. Ft

20,3 Md. Ft

9,3 Md. Ft

9.6 Md. Ft

Önkötés

3 Md. Ft

2,36 Md. Ft

5,1 Md. Ft

8,05 Md. Ft

11,8 Md. Ft

4,14 Md. Ft

6,3 Md. Ft

Daytrade

2 Md. Ft

1.74 Md. Ft

6.3 Md. Ft

6.25 Md. Ft

9.56 Md. Ft

11 Md. Ft

5.2 Md. Ft

 

 

Figyelembe véve , hogy jelentös az 1-3 napos pozíciók mennyisége is, így kijelenthetjük, hogy a forgalom zömét nem a magyar részvények tulajdonosai bonyolítják, hanem az ingadozásokra spekuláló befektetök.

 

Világos, hogy a daytrade és néhány napos pozíciót felvevö befektetök nem érdekeltek az adott cég tulajdoni részesedésében, ezek számára a hírek és a pletykák a legérdekesebbek, valamint a pszichológiai és az árfolyamot alakító vételi-eladási mennyiségek fontosak.

 

Az önkötések, ha kiszürjük a presztízs és más okokból végrehajtottakat, akkor valódi keresletet, vagy kínálatot is jelenthetnek , például ugyanazon brókernél lévö két ügyfél, vagy a bróker saját számlja és az ügyfél között.

 

A tözsdei forgalom "valós” (tisztított) részét adó befektetök szintén tovább oszthatóak. A tözsdén nem túl gyakran mozgolodó stratégiai tulajdonosok aránya a teljes tökeértékböl igen magas, föleg a Matáv nagy részét birtokló Magyarcom (Deutsche Telekom-Ameritech) révén amely a teljes magyar tökepiaci érték 25%-val rendelkezik.

A fö tulajdonosok a tözsdén nagyon ritkán jelentkeznek, habár teljesen kizárni nem lehet, mint ahogyan az RWE (Elmü) és a Croesus (TVK) neve is felröppen néha.

Ennél sokkal gyakoribb a cégek saját részvény vásárlása, mint az a Danubius esetében ismertté vált, vagy saját részvény eladása amire az utolsó példa a Humán esete.

 

Az ezután fennmaradó úgynevezett portfólió befektetöket is szokás tovább osztani hazai (25%) és külföldi (46%) befektetökre. A hazai befektetöknél is megkülönböztethetö magán (9%) és intézményi befektetö (16%), az utóbbihoz tartoznak a befektetési alapok , nyugdíjalapok, banki-biztosítói portfóliók, a bróker cégek saját számlás papírjai és a hazai nagyobb vállalatok és Kft-k részvény befektetései .

 

 

A külföldiek néhány itteni cég alkalmazottjait és a Matáv ADR-ek tulajdonosait kivéve szinte kizárólag intézményi befektetök.

 

Ezek közül a legérdekesebbek a hedge fundok , , amelyek a hazai BUX-al fedezö fedezeti alapokhoz hasonlóan, csak ezenkívül más nagy tökeáttételü instrumentumokat is fehasználva (például a bankközi piacon árútözsdén, állampapírpiacon ) építenek ki poziciókat, mely instrumentumok azután korrelálhatnak a BUX változásával, amihez az említett alapok is hozzájárulhatnak, nagyösszegü részvény tranzakcióikkal.

 

A külföldi befektetési alapoknak is több fajtája van , többségében a feltörekvö (Emerging) piacokra szakosodottak tevékenykednek nálunk, de ágazati (pld. Telekom, vagy banki) , vagy befektetési filozófia szerint szakosodás (pld. alapvetöen növekedö, vagy vészesen alulértékelt papírokat keresö) is ismert.

 

 

 

 

Végül néhány szereplö neve konkrétan, a magyar részesedéssel:

 

ABN Amro kelet európai alap (52 m Usd), Baring k. eu. Alap (60m usd), CSFB köz. eu. Alap (CUG) (61m usd)

Deutsche bank k. eu. Alap (21 m USD), Framlington (3m Usd), Invesco k. eu. Alap (35m Usd)

Pictet k. eu. alap (25m USD), Schroder (41m Usd) , Citimarkets ( 8 m Usd), Vontobel (40,5 m Usd)

Templeton (36 m Usd), FFF Flemming (59 m Usd).

 

A Matáv ADR-ek piacán az utóbbi idökben aktív befektetök voltak például a Dresdner Bank AG és a Fidelity és olyan eladók, mint a Morgan Stanley vagy a Mercury Asset Managament.

 

Egy hónapon belül egy alap kb. 2-4 Md Ft-nyi állomány változtatást hajt végre általában.

 

Mível a BÉT és a londoni SEAQ forgalma nagyjából 50-50% arányban bonyolítja a magyar papírok forgalmát, így az utóbbi alapok többsége az ottani forgalmat gyarapította, egyelöre.

 

 

dr Somló János 1999 május 10.