Junius 25.

A világ tőzsdéinek óvatos követése.

A BÉT rendkivül óvatosan reagált a nyugati tőzsdéken két napja tartó jelentősebb esésekre, ami helyesnek is látszik, hiszen egyre újabb hírek látnak napvilágot a befektetési alapok átstruktuálásáról a német és USA piacok javára és az ugynevezett fejlödő piacok mostmár hosszabb távú gyengébb teljesítménye a tavaly őszinél riasztobb az alapkezelők számára. A régióra nagyobb hatással levő mai reggeli jó hir a Hang Seng egyelőre technikainak mondható emelkedése, de az orosz index esése később el is rontotta a jó kedvet, így végül a fejlett piacokhoz hasonló emelkedést ért el a BUX 1.2%-al 7922 pontra emelkedve, ami mindenki várakozását alulmúlta. Jelentősebb emelkedést a MOL és a Richter produkált 2.75% és 2.21%, a Matáv és az OTP csekélyebb 0.7% és 1.31% emelkedett.

A MOL magas 8 Md FT feletti forgalma volt csak magas, de ez részben annak is köszönhető, hogy a legtöbb napon belüli kereskedő ezt a papírt részesíti előnyben. A forgalom zöme az utóbbi hetekben csak a fő papírokban realizálódott. Mível a külföldiek vevőként ritkán jelentkeznek a választások óta, így a magyar befektetők bizalma csak a legnagyobb legstabilabb cégekben van, mível likviditásuk is ezeknek a legmagasabb. Több befektető rövidtávú optimizmusát azzal okolja, hogy amig Clinton elnök Kínában van addig nem nagyon érkezhet rossz hír ebből a térségből. A tegnapi belföldi pénzügyminiszter jelölt váltást továbbra sem értékelik, mert mindkét jelölt értékelése hasonlóan pozitiv volt, inkább a konkrét gazdasági lépéseket várják. A makró mutatók rövid távon megváltoztathatatlanok, közép távon meg a konkrét lépésektől függnek.

A határidős árak kevesebbet emelkedtek, mint a prompt piac, ami szintén a pesszimizmusra enged következtetni, ez nem csoda, hiszen egymás után jelennek meg az ujabb elemzések amik az év eleji 11-12 000 BUX becslésekkel szemben akár egy éves szinten 5-10% csökkenést sem tartanak lehetetlennek.

Habár a cégek eredmény becslései nem nagyon romlottak, ezek árbeli értékelése a régiótól függően nagyon különbözhet és a javuló eredmények ellenére csökkenő árat eredményezhet. A tartós emelkedéshez csak az vezethet, ha mindhárom gátló tényező (ázsia, orosz és belpolitikai helyzet) hatása minimálisra csökken.

S.J.