Julius 7.

A reggeli már szinte megszokott hír az orosz tõzsde indexek zuhanása volt, ami nem váltott ki túl nagy hatást a magyar piacra, aminek több oka lehet, az egyik, hogy lassan immunissá válik a hazai befektetõ tábor erre a hírre, a másik, hogy a külföldi alapok részérõl most nem tapasztalható az egy hónappal ezelöttihez hasonló tömeges likvidálás.

Az orosz piac hatása kettõs, egyrészt közvetlen gazdasági ez csekélyebb, másrészt a külföldi alapok portfolió befektetéseinek 90%-ban a magyar részvények orosz, cseh, lengyel papirok mellett szerepelnek és egy bizonyos tûréshatár elérése után kerülnek csökkentésre az éppen leglikvidebb papirok.

Ez nem ma következett be, így viszonylag csekély 52.8 pontos csökkenéssel 7809-el zárt a BUX.

Az árakra hatással lehet a közeljövõben a bevezetendõ határidõs MATÁV, MOL, TVK kötés lehetõség, ami lehetõvé teheti a részvények azonos irányú pozicóra cserélését.

A szokásos kezdeti emelkedés után, profikra utaló megfontolt eladási hullám következett, így végül is minden meghatározó részvény ára csökkent, a Matáv csak 1 FT-al 1310-re, a MOL 30FT-al 6005,

a Richter 1%-al 17820, az OTP 1.21%-al 10570-re változott. Az OTP-re árnyékot vethetnek az utobbi idõben egyre bizonytalanabbnak tûnõ orosz hiteleinek sorsa. A határidõs piac szintén pesszimista volt, habár ennek mértéke nem haladta meg sokkal a prompt piacét.

A jelenlegi szûk ársávból való kitörésre lehetõséget az új származékos lehetõségek adnak, melyek növelhetik az adott részvények volatilitását (változékonyság), valamint a kiszivárgó féléves eredmények forrósíthatják fel a parkettet, habár a túlzott várakozások eddig az évek során visszafelé sültek el, mégis egy-egy jó eredmény megnyugtathatja az áremelkedésre spekulálókat.

S.J.