Augusztus 3. 8.00
Hétvégi félelem a Wallsteeten
New Yorkban pénteken az utolsó óra szabadesésben végzödött és a Dow -1.59% al zárt aminek 2/3-t a végén hozta össze. Lehet említeni a kétségkivül a gazdaság lassulásáról tanuskodó 2. Negyedévi GDP +1.4% adatokat, dehát ennél rosszabbra számítottak, ráadásul a GM sztrájk 1% erejéig rontotta, ami már befejezödött, dehát ott van ázsia és a Clinton-Lewinsky ügy amiben bármi történhet. Régóta megfigyelt jelenség, Soros György is említ ilyet, hogy nem szeretnek részvényeket hagyni hétvégére a befektetök, inkább pénteken eladnak, mert hétvégén mindig történik valami rossz. Ezt tették a magyar piacon is és lám milyen jól jártak. A Nyse -143.6 pontos esésével 8883 ponton zárt. De annak ellenére, hogy a Julius 17. 9338 óta 455 pontot csökkent, a múlt hétre ebböl csak 54 pont jutott, hiszen amit egyik nap emelkedett, másnap elvesztette és fordítva (napközi maximuma 9412 is volt már). Pénteken a legjobban a patináns Procter & Gamble szenvedett 4.25 usd csökkenéssel, még nagyobb volt a riadalom a 21. Század papírjainál a Microsoft az Intel és a Dell Computer is érzékeny vesztességet szenvedett. Közel 3 szor annyi esö papír volt mint emelkedö. A mienknél sokkal jobban komputerizált kereskedés eladó programjainak ténykedése is hibáztatható az utolsó percek eseményeiért, mivel 90 pontnál nagyobb esés esetén szívesen biztosítja be magát a gépi program a bluechip papírok piacradobásával.
Hiba volna pánikot gyanítani, a világ túlsúlyosan legnagyobb piaca igen szabályozott, további zuhanásnak kis esélye van, inkább a múlt héten megfigyelt föl-le, vagy a kis elmozdulások hete következhet.
Az más kérdés, hogy milyen hatással lehet a kisebb tözsdékre mindez. A magyar piacon a padló szint elég jól megmutatkozott (választás, orosz krizis), fölfelé ilyen hangulatban nem igen vezethet az út, mint az pénteken megmutatkozott, így a legvalószinübb a stagnáció, vagy a külföldiek további hiányában a vállalati eredmények felhasználásával egy volatilisebb helybenjárás (8500-7500 között)
Somló János