Szeptember.14 16.00

 

Magyar nyugdíjalapok pánikeladásai okozták az elözö napok áreséseit, ma már megindultunk felfelé!

 

Érdemes egy pillanatra elidözni a pénteki nap eseményeinél. A választások befejezése óta, az orosz válság kibontakozását követve a külföldi befektetök többsége likvidálta magyarországi befektetéseit és azóta csak rövidtávú spekulatív vásárlásokat hajtanak végre, de az orosz válságnál erösebb tényezö volt a fejlett piacokon tapasztalható bizonytalanság ami miatt az USA/Nyeurópai kötvénybe menekülés lett jellemzö, de a logikus az lett volna, ha a tökekivonás utáni kilendülés után a piac visszaáll egy 7000 körüli értékre, mivel a rövidtávú hasznotkeresö spekulatív töke helyét a többéves távon gondolkozó hazai intézmények, alapok foglalják el, EU és NATO belépésünk böséges alapot szolgáltat arra, hogy 2-5 éves távlatban még egy közeli recesszió esetén is busás megtérüléssel számolhassanak. Ehelyett a piaci pánik lépett elötérbe és az ezévben alakult nyugdíj befektetési alapok a befektetök számára feltehetöleg óriási vesztességet realizáltak azzal, hogy eladták a feltehetöen jóval drágábban vásárolt részvényeket. Mivel a külföldi tökekivonás az azt felszivók erjét nagyrészt kivéreztette, így az eladásokat, már csak irreális alacsony áron tudták realizálni.

Mai nap a mélypont utáni emelkedés, már nagy forgalom mellett ment végbe MOL +4% 8 Md Ft, Matáv +6.4% 3.4Md ft, Otp +7.14%, 1.7Md Richter +8.4% 1.8Md Ft, TVK +9.5% 1.9Md Ft.

A további emelkedések elsösorban a MOL MATÁV OTP BC nél lehet, utána a többi.

A BUX 4597 ponton zárt.

A pénteki napon a tözsdei cégek összértéke2019 Md Ft-ra csökkent az Áprilisi 3700 Md Ft-ról. A BUX 47%-ra csökkent az április 24-i 9016-ról. Az 1700 Milliárd forintos vesztességböl, a legnagyobb vesztesség az államot érte, az ÁPV RT -139 Md Ft az önkormányzatok -31Md ft, a belföldi intézmények -100 Md Ft a Kisbefektetök -50 Md ft, a dolgozók-32Md FT, a cégek sajátrészvényei -12 Md ft-os mérleget mutathatnak fel. A nagy tökekivonás elött a részvénykönyvi adatok szerint a külföldiek mai áron kb 800 Md Ft-nyi portfóliójából kb 200 Md ft-nyit likvidálhattak, vagyis jelenlegi részesedésük kb 30%-ra tehetö kb 2,7 Md ft, az állampapír tulajdon ennél alacsonyabb, tölük a jelen áron túl sok eladás már nem várható.

A krachokat tanulmányozva a 29 válságot és csödhelyzeteket kivéve az 50% esés mindig túlzott volt, a Japán 90-es 39000-röl 21000-re esés sem haladta ezt meg. A fundamentumok alapján kb 50% diszkontot alkalmazva is a 7-8 ezer közötti Bux érték lenne reális.

A legtöbb elemzö 3-2,5 ezer közötti értékeket vetit elöre, de a juliusi 11-12 000 közötti elöirányzatokhoz képest reméljük ez az elörejelzés sem valósul meg.

A technikai chartista látásmód szerint az esésknél egyre többen ijednek meg és adnak el ezzel fokozva az esést, az emlkedésnél forditva. A forduló megbizható megtalálása azonban ritkán sikerül.

A kormányzati kezelés ebböl a szempontból helytelen, amennyiben csak a forint védelmére szoritkozik, mivel a tökepiacok esése bizalomvesztést okoz és a fundamentumokra visszahatva (a Soros Györgyáltal kifejtett elmélet szerint) azokat is ronthatja, így a forintot is, ezt láthattuk Oroszországban és erre hívja fel a figyelmet a Merryl Lynch is a magyar 5 Md körüli kivonható töke 9Md jegybanki tartalék és a lengyel hasonó összeg 27 Md-hoz való hasonlításával. Egy tartós emelkedés felhívhatná a figyelmet a fundamentumokra, ami megszüntetné a spekulációs veszélyt, de amig a magyar tözsde világcsúcstartó a probléma mentes gazdaságok közül addig mindenki azt nézi mit lehetne kivinni és ez komoly problémákat okozhat.

A legfontosabb amit el kell érni az a bizalom, az ország jövendö NATO és EU tagsága kb 20 % ra mérsékelhetné a jelenlegi 53% csökkenést, a hasonló helyzetben lévö lengyelekröl kellene példát venni és ez elsösorban a politikai és gazdasági vezetés feladata lenne.

Somló János