Dr. Pécs Miklós

Szakmai önéletrajz

 

Tanulmányaimat 1971-76 között a Budapesti Mûszaki Egyetem Vegyészmérnöki Karán folytattam. Kiemelkedõ szakmai-tanulmányi munkám elismeréseképpen két éven át Népköztársasági Tanulmányi Ösztöndíjban részesültem. A Szerves és biológiai vegyipari szak Biológiai és élelmiszeripari ágazatán végeztem 1976-ban, kitüntetéses oklevéllel. Diplomamunkámat a BME Mezõgazdasági Kémiai Technológia Tanszékén készítettem, témája: Alga-eleveniszap szimbiotikus szennyvíztisztító rendszerek kinetikai vizsgálata.

1976-tól a BME Mezõgazdasági Kémiai Technológia Tanszékén dolgozom, elõbb tudományos segédmunkatársként, majd tanársegédként, adjunktusként, jelenleg docensként. Az elsõ években fõ kutatási témám az L-triptofán fermentációs elõállítása volt, ebbõl készítettem mûszaki doktori értekezésemet is, amelyet 1981-ben védtem meg. A biotechnológián belül a törzsizolálás és szelekció, tápoldat optimálás, a fermentációs technológia és a levegõztetés kérdéseivel foglalkoztam. Ipari megbízás formájában dolgoztam a xantán poliszacharid, és a tobramicin antibiotikum csoport gyártásának fejlesztésén is.

1980-81-ben ipari ösztöndíjasként a CHINOIN Gyógyszer és Vegyészeti Termékek Gyára fermentációs kísérleti üzemében dolgoztam, ahol a nisztatin és gentamicin antibiotikumok technológiájának fejlesztésével foglalkoztam.

1982-ben tudományos ösztöndíjjal Finnországban, a Finn Mûszaki Kutatóközpont Biotechnológiai Laboratóriumában vendégkutatóként tevékenykedtem négy hónapig, enzimfermentációs témában.

Hazatérésem után a fermentációs folyamatok méréstechnikája és számítógépes irányítása vált fõ területemmé. Különbözõ mûszerek - autoanalizátor, tömegspektrométer, HPLC - on-line illesztésében, számítógépes irányító rendszerek kifejlesztésében és beüzemelésében vettem részt. Ennek során kihelyezett kutatóként fél évig a Phylaxia Oltóanyagtermelõ Vállalat fermentációs kísérleti üzemében dolgoztam egy mérõrendszer kifejlesztésén, illetve ennek segítségével a bacitracin antibiotikum elõállítási technológiájának tökéletesítésén. Kandidátusi értekezésem témája is ehhez a területhez kapcsolódik: On-line mérõrendszer kialakítása és alkalmazása fermentációs folyamatok nyomon követésére és szabályozására. Ennek kapcsán folytonos és diszkrét elemzõk (automatikus analizátorok) párhuzamos kezelését oldottam meg számítógépes rendszerrel. A rendszer alkalmazhatóságát különbözõ fermentációs folyamatok (pékélesztõ szaporítás, bakteriális egysejtfehérje elõállítás, bacitracin fermentáció) vizsgálatán bizonyítottam. Értekezésemet 1988-ban védtem meg.

Ipari megbízások alapján foglalkoztam szeszipari és enzimgyártási problémákkal is.

Az utóbbi évtizedben érdeklõdésem fokozatosan a fermentációs termékek analitikájáról a feldolgozási, down-stream kérdések felé fordult. A kromatográfiás elválasztásokon (aminoglikozid antibiotikumok) kívül egyéb feldolgozási mûveleteket is vizsgáltam. Részt vettem a génmanipulációval elõállított, humán proinzulin szekvenciát tartalmazó fúziós fehérje izolálásával kapcsolatos kutatásokban. 1989-90-ben egyéves posztdoktori ösztöndíjat kaptam, amellyel a Hannoveri Egyetem Mûszaki Kémiai Intézetében dolgozhattam. Témám egy újszerû elválasztási mûvelet, az affinprecipitáció alkalmazása fermentált enzimek feldolgozására. Jelenleg is különbözõ biológiai eredetû anyagok - elsõsorban fehérjék - ipari léptékben is megvalósítható kinyerésével, elválasztásával foglalkozom.

Oktatási tevékenység

Rendszeresen részt veszek Tanszékem oktatási tevékenységében, mind a nappali, mind az esti, mind a szakmérnöki oktatásban. Rendszeresen tartom a "Biológiai alapismeretek", az "Gyógyszeripari biotechnológia" és a "A biopolimerek elválasztási mûveletei" tárgyak elõadásait önállóan kidolgozott tematikával, valamint részt veszek a "Biomérnöki mûveletek és alapfolyamatok" elõadásában és gyakorlataiban valamint az üzemtervezési feladatok vezetésében.

Az 1991-92 tanév õszi félévében csereprogram keretében a Colorado State University-n (USA) vendégprofesszorként oktattam a feldolgozási mûveleteket.

Nyelvismeret

Angolul és németül beszélek, angolból középfokú állami nyelvvizsgám, németbõl nyelvterületen szerzett élõ nyelvtudásom van. Orosz nyelvbõl kandidátusi nyelvvizsgát tettem.

Szakmai kapcsolatok

Tagja vagyok a Magyar Biokémiai Egyesületnek, 1990-ben megválasztottak a Biotechnológiai albizottság budapesti titkárának. Tagja vagyok a Magyar Tudományos Akadémia Köztestületének, és ezen belül a Biomérnöki Munkabizottságnak.

Nemzetközi szinten az European Federation of Biotechnology-val állok kapcsolatban, a Working Party on Downstream processing-ban képviselem Magyarországot.

Budapest, 2000