Csőhálózat számítás

Féléves feladat

1. Az adott hálózathoz szivattyú kiválasztása

Ehhez a szivattyút és az előtte levő elemeket (szívómedence, csomópont, esetleges ágak) el kell távolítani a hálózatból, a szivattyú nyomóoldali csomópontba pedig betáplálásként az övezetfogyasztást kell megadni.  (több szivattyú esetén első közelítésként egyenletesen elosztjuk) A példa hálózat ekkor a következőképpen néz ki:

Az ezen a hálózaton elvégzett számításból megkapjuk a szivattyú utáni pontra kiszámolt p+z [m] érték illetve a szívómedence szintjének különbségéből kiadódik a szivattyú szükséges szállítómagassága, illetve ismerjük a térfogatáramát. Ehhez a munkaponthoz katalógus alapján választunk szivattyút.

2. Üzemállapot ellenőrzése

A kiválasztott szivattyú(ka)t beépítjük a hálózatba, és ezzel újra elvégezzük a hidraulikai számítást. Ellenőrizzük a hálózat egyes csomópontjaiban a kialakuló maximális nyomást, megfelel-e ez előírt értékeknek (A 38/95 kormányrendelet 10.§ (2) értelmében: A szolgáltató az ivóvíz szolgáltatását, legalább 1, 5 és legfeljebb 6 bar hálózati nyomással a szolgáltatási ponton köteles teljesíteni.) . A napi vízigény az ábra szerinti jelleget ölti, így nem csak a megadott pontra kell vizsgálnunk a hálózat működését, hanem éjszakai, kis fogyasztású esetre, melyet 20%-os fogyasztású (0.2-es fogyasztási tényező) állapottal közelítünk. Erre az esetre szintén el kell végezni a nyomásellenőrzést, ha nem felel meg, javaslatot tenni módosításra.

3. Üzemvitel meghatározása

Mivel a nappali időszakban, mikor nagy a villamos hálózat terhelése, a villamos energia drágább, célszerű úgy üzemeltetni, hogy a lehető legkevésbé használjam ki ezt az időszakot, és csoportosítsam a víztermelést az éjszakai időszakra. Az ellennyomó medencébe 24 óra alatt betáplált vízmennyiség előjeles összege (medence töltés és fogyasztás) 0 kell, hogy legyen, hisz egy napi periódus alatt pont annyit töltök a medencébe, amennyit elhasználok. Ebből számolható, hogy a nappali időszakban mennyi időre állíthatom le a/állíthatok le egy szivattyút. Ekkor a medence fedezi az övezetfogyasztást. Az éjszakai időszak hozza 7 óra.

4. Ellennyomó medence méretezése

A meghatározott üzemvitelhez ki kell számolni egy új létesítendő hálózat esetén az ellennyomó medence méretét, melyben pufferelni kell az éjszaka eltárolt és nappal felhasználandó vízmennyiséget, illetve ezen kívül havária esetekre 3 órányi nappali fogyasztásnak megfelelő mennyiségű vizet kell tárolnom.

5. Dokumentáció készítése

A tervezési folyamatot dokumentálni kell, lépésről lépésre a folyamatot, mely tartalmazza a feladat ismertetését, tervezés folyamat lépésének elméleti hátterét, hálózat leíró adatait, eredményeket, azok értékelését. A dokumentációt félév végéig e-mailben kérem elküldeni.

Pandula Zoltán