dr. Terei Gábor személyleírása

Budapesten születtem, 1969. április 20-án. Tíz éves koromtól öt ragyogó évet töltöttem Líbiában, ahol megtanultam angolul és franciául. Körbeutaztam fél Európát, Afrika északi részeit, és az Egyesült államok nagy részét. Gondolom nem okoz meglepetést ha azt mondom, hogy imádok utazni, embereket és kultúrájukat megismerni.

Egyetemi éveim alatt tanultam Mons-ban, Belgiumban, és áthallgattam egy évet Párizsban az ESTP-n. Diplomámat a Budapesti Műszaki Egyetem Fotogrammetria Tanszék-én szereztem. A Fotogrammetria Tanszéken elkezdett doktorandusz tanulmányaimat az Ohio State University-n Columbus, Ohio-ban folytattam és M.S. és Ph.D. fokozatot szereztem szakmámban. Közben tanárségédként és kutatóként dolgoztam a Department of Civil and Environmental Engineering and Geodetic Science tanszéken és a Center for Mapping-ben. Lehetőségem volt komoly project-eken dolgozni és rengeteg hasznos szakmai tapasztalatra tettem szert.
Mind a Műszaki Egyetemen, mind az OSU-n a Földmérő Kör elnökének választottak, és Columbus-ban a Tanszéki Diákbizottság tagja voltam.

Az új évezredre hazatértem, jelenleg egy mérnökirodában dolgozom, elsősorban autópályák informatikai és térinformatikai rendszereit tervezem. Közben minden második félévben tanítok a BMGE Filiére Francophone tagozatán, az első éves hallgatókat okítom a geodézia és a földmérés rejtelmeire franciául.

Egy szóval nem szoktam unatkozni, de mindig találok időt azokra a dolgokra, amit szeretek. Ímádok kirándulni, olvasni és sportolni, különösen focizni és a vízi sportokat. A kajakozás, széllovaglás (windsurfing, amire lehetőségem nyílt a sport mekkájában, a Columbia River Gorge-ban, Oregon államban), és vízi túrák a kedvenceim. Több vadvízi túrát (whitewater rafting) is szerveztem a New és Gauley folyókra West Virginia-ban, legutóbb pedig Ausztriában a Salsa folyón voltunk barátaimmal.

Jó, jó, nagyon szeretek a számítástechnikával is foglalkozni, de erre gondolom ezen oldalakat nézegetve már rég rájöttél.

Ha a technikai részletek érdekelnek:

Főbb érdeklődési köröm a számítógépes térképezés és a digitális fotogrammetria, illetve a kettő ötvözése, hiszen egymás nélkül nehezen léteznének. Komoly tapasztalatom van MicroStation és Intergraph termékekkel, az egyetemi évek alatt felkértek MicroStation tanfolyamok megtartására a Matáv műszaki osztályai számára. Legutóbbi munkám során elsősorban AutoDesk termékeket használtam, így mára már azokból is kellő jártassággal rendelkezem. Programozási gyakorlatom is van C, C++, Visual Basic és Pascal nyelvekből, most ismerkedem az AutoLISP-pel.

Íme néhány publikációm és kutatási munkáim eredménye:

Egy cikk az élkiemelésről, amit az ASPRS (Amerikai Fotogrammetriai és Távérzékelési Társaság) éves találkozóján előadtam, 1996 áprilisában. (Referencia: Gabor Terei, Jorge Silva-Brito, Experiments with Edge Detection Using One-Dimensional Surface Fitting, Proceedings of the ASPRS/ACSM Annual Convention, Baltimore, MD, 1996.) Letölthető PDF formátumban.

Az Ohio State-en eltöltött öt év alatt a következő project-eken dolgoztam:

-         GISOM - Generating Information by Scanning Ohio's Maps - Információ előállítása Ohio térképeinek beolvasásával. Az 1:24000 méretarányú térképszelvények átalakításához kidolgozott fél-automatizált módszerek fejlesztése és egy kifizetődő, jól használható rendszer előáll1tása.
- Térképfelújítás - A GISOM project folytatása, az ott előállított térképek felújítása fotogrammetriai és képfeldolgozási módszerekkel.
- LEGION - Locally Excitatory Globally Inhibitory Oscillator Networks - Ezt a módszert Dr. D.L. Wang , a Számítástechnika Tanszék tanára dolgozta ki fekete-fehér képek tartalmának felismerésére. A témakörben történt munkálataim egyik eredménye ez az AVI video (633 K tömörítve), ami az algoritmus dinamikáját mutatja be. További kutatást is végeztem az algoritmus viselkedésének meghatározására és a szürkeárnyalatos képek szegmentálásának lehetőségeinek felmérésére.
- Digital Government - Digitalization and Decision-Making GIS for Coastal Management - Parti térségek menedzselése önkormányzati GIS rendszerekben. A National Science Foundation (NSF) támogatásával egy találkozó szervezése és a második fázis témajavaslatának összeállítása volt a feladatom.

 

A GISOM és a térképfelújítási project tapasztalatait megosztandó a hazai közösséggel született a "Digitális térképek előállítása és felújítása - az Ohio állami módszer", a Geodézia és Kartográfia folyóiratban megjelent cikkem (1998/6) és a várhatóan hamarosan megjelenő második rész. Mindkettő letölthető PDF formátumban.

A Magyar Marketing Szövetség felkérésére a 10. Marketing Konferencián bemutatott előadásomból született a Marketing és Management című folyóiratban (2001/1) megjelent cikkem, “A térinformatika a marketing szolgálatában” címmel.

Letöltheti disszertációmat is. (6.6 MB, PDF formátum, az Acrobat Reader 4-es verziója szükséges). A címe "A Thorough Investigation of Digital Terrain Model Generalization Using Adaptive Filtering" (Digitális terepmodellek adaptív szűréses generalizálásának felmérése). Íme néhány terepmodell, melyeket disszertációmban használtam.

Díjnyertes diplomamunkám (A GIS rendszerekben alaklmazható geometriai adatmodellezési módszerek) is elérhető ezen az oldalon. Szintén PDF formátumban.

 

További részletek megtalálhatók az önéletrajzomban.

Útolsó frissítés: 2001. június 4.