Mottó: It is better to fail in originality than to succeed in imitation.- Herman Melville

Kedves Érdeklõdõ Diák!

Ennek az oldalnak az a célja, hogy röviden bemutassa mit várok el az esetleges jelentkezõktõl és cserébe én mit próbálok biztosítani. Az elsõdleges célom ezzel, hogy mintegy elõszürõként funkcionáljon ez az információ, a tapasztalatom szerint sokszor hibás kép él azzal kapcsolatban, hogy egy laborban és kutatócsoportban folyó munka mit is takar. Az oldalon lejjebb van néhány humorosnak szánt szösszenet ami ugyanezt próbálja megfogni.

Az egyik legfontosabb, hogy szorgalmas és kitartó munkavégzésü diákokat keresek akik stabil elméleti alapokkal rendelkeznek. Ha ezek közül valamelyik nem áll rendelkezésre, akkor ne jelentkezz. Fontos a csapatmunka: a többi diákot, mühelyeseket, tanárokat tisztelni kell. A kísérleti munka tele van kudarccal és frusztrációval: a sikeres munkához kell a kudarctürõ képesség, nyugodtság. Fõleg annak aki még bizonytalan azzal kapcsolatban, hogy akar-e és képes-e tudományos kutatómunkát végezni, lehetõséget adok a munkára egy jól definiált idõtartamra, majd ezt követõen át lehet gondolni, hogyan tovább. A megbeszélt próbaidõt követõen nincs senkinek sem kötelezettsége, de a megbeszélt próbaidõ alatt a szorgalmas munkavégzés elvárás.

A kísérleti munka természete miatt vannak a laborban diákok akik nem tudományos kutatómunkát fognak a jövõben végezni és például alkalmazott fizika szakirányon végeznek. Én nagyon tisztelem az alkalmazott fizika iránt érdeklõdõ kollégákat és diákokat, ezt nagyon fontos és hasznos tevékenységnek tekintem. Az ilyen diákok jövõbeni karrierjét azzal igyekszem elõsegíteni, hogy részükre is igyekszem céges szakmai kapcsolatokat kiépíteni és fenntartani.

Néhány objektív adat, hogy ez miért egy sikeres csoport:
  • a végzett diákok egy jelentõs része külföldön szerzett/szerez PhD fokozatot. Ez tünhet kudarcnak, hogy a legjobb diákok a csoportot elhagyják, de egyben siker is ez, amit személy szerint én mindíg bátorítottam.
  • a diákok mobilitását igyekszem segíteni azzal, hogy részükre a személyes kapcsolataim révén nyári gyakorlatot szervezek, az eddigiekben megvalósult nyári gyakorlatok listája itt látható: Nyári gyakorlatok listája
  • A nyári gyakorlatok célja a nemzetközi tudományos közösségbe történõ integrálás megkezdése, tapasztalatszerzés, nyelvtudás elmélyítése.
  • emellett a diákok rendszeresen eljutnak nemzetközi és hazai konferenciákra, ez az MSc elõtti diákok esetében a legtöbb kutatócsoportban nem tipikus.
  • a csoportban tudatosan igyekszem a csapatszellemet erõsíteni, az éves kerti partinkkal és esetenként egyéb nem szakmai programokkal. Errõl bõvebben itt találhatsz infókat: A csoportélet
  • A továbbiak, humorosnak szánt anyagok

  • Hogy elmenjen a kedvetek a tudománytól
  • Ez kb. az ars poetica-m és hozzáállásom a tudományhoz
  • Kb. az ars poetica angolul


  • A kiserleti fizika:


    20 % muszertervezes-epites
    10 % forrasztas
    10 % a tobbiek betanitasa
    20 % programiras
    20 % adatkiertekeles
    20 % gondolkodas
    20 % elmeletiekkel targyalas
    20 % irodalmazas
    20 % szivas (debugging, adminsztracio)
    10 % palyazatiras, beszallitokkal targyalas
    20 % cikkiras
    Miert nem jon ki a 100 %? Mert mindez egy elmeleti fizikus 6 oras munkaidejere van normalva.

    Mikor vagy jo kiserletinek:


    Ha nem okoz gondot jegyzokonyvet vezetni
    Ha szivesen dolgozol a kezeddel
    Ha nem leszel ideges amikor vmi elromlik
    Ha akkor se leszel ideges amikor egyszerre 2 dolog romlik el
    Ha hajlando vagy keresni 500 oldalas muszerleirasokban
    Ha szorakoztat a problemamegoldas
    Ha ismered a fizikai allandokat dimenziokkal
    Ha akarod erteni a vilag hogyan mukodik
    Ha elvezed amikor rajossz, a fizikaban semmi se veletlen pl. [E/H]-nak Ohm a dimenzioja, es megerted, hogy mindez miert van igy (a vakuum impedanciaja)
    Ha szeretsz csoportban dolgozni
    Ha tudsz egy konstans szinvonalat hozni a munkadban, ebbe beleertve a rendszeres laborlatogatast

    Még néhány gondolat:

    Mindenki kovet el hibakat a laborban. A fontos, hogy belassuk, elmondjuk masoknak, hogy mindnyajan tanuljunk ebbol. Masodszorra elkovetni ujra egy hibat, nem elfogadhato.
    Cikket irni ugy lehet megtanulni, hogy sokat olvasunk.
    A tudomanyos sikerhez szorgalom, kitartas, tehetseg, es szerencse (ebben a sorrendben).
    A muszerek amivel dolgozunk egy jobb auto-lakas-haz ertekuek. Te kolcsonadod az autodat-lakasodat egy hanyag kollegadnak aki nemtorodom modon hasznalja?
    Elofordul mindekivel, hogy varatlan helyzet adodik, amitol nem tudja ugyanazt a munkaszinvonalat hozni, a legjobb ezt rogton kommunikalni es nem megvarni amig a temavezeto veszi ezt eszre.