Egyszerûen létrehozhatod a saját ChemFinder szerveredet! Nincs más dolgod, mint követni az alábbi utasításokat. Az egyes lépésekrôl bôvebben e dokumentumban késôbb részletesebben is olvashatsz.
Ha végeztél a Web szerver beállításával, akkor:
Esetleg érdekelhet ötletgyûjteményünk is a ChemFinder felhasználási módjairól a kémiai információk szolgáltatásával kapcsolatban.
Elôször is szükség van valamilyen Macintosh gépre. Az utóbbi években kifejlesztett legtöbb modell megfelel erre a célra. Mi például egy IIci típust használunk, és eddig még nem volt vele semmi probléma. Valószínûleg 16 MB RAM-nál kisebb memóriájú géppel meg se próbálnád, pedig már 12 MB RAM-mal menne. Természetesen szükség van arra, hogy legyen hálózati hozzáférésed, akár közvetlen kapcsolattal az internethez (amennyiben egy mindenki által hozzáférhetô szervert kívánsz létrehozni), akár egy helyi vagy egy szélesebb körû hálózathoz való csatlakozással.
Ahhoz, hogy a szervert üzembe helyezd és mûködtesd, négy dologra van szükséged:
A szoftver installálása
A CS ChemOffice Pro, a WebSTAR és a ParseCGI programok
egymás utáni installálása során
elég az egyes csomagokhoz tartozó utasításokat
követni. A ChemFinderWebServer.acgi mappában található
az Encode URL OSAX. Ezt tedd be a Scripting Additions mappába,
ami a Rendszer mappában (System Folder) lévô
Bôvítmények mappájában (Extension
folder) található, ugyanoda tehát, ahová
a ParseCGI OSAX került.
Alapértelmezésben a WebSTAR egy "Default.html" dokumentumot hoz létre, ami ugyanabban a mappában található, mint a WebSTAR program. Keresd meg ezt a file-t és nevezd át "OldDefault.html"-re (arra az esetre, ha késôbb használni szeretnéd). Hozd át ebbe a mappába az új "Default.html"-t, amit a ChemFinderWebServer.acgi mappában kaptál.
A kémiai adatok gyûjtése
Ha már installáltad a ChemOffice-t , kémiai
adataidat olyan táblázatokba kell rendezni, amelyeket
a ChemFinder tud kezelni a keresésnél. Ha az adataid
már valamilyen elektronikus formában állnak
rendelkezésre (például ChemFinder 2.0 mappák,
ChemDraw file-ok, SD file-ok, stb.), az adatbázis létrehozása
gyorsan és egyszerûen elvégezhetô. (Lásd
a ChemFinder 3.0 Felhasználói kézikönyv
File Translation címû 8. fejezetét
az SD és a ChemDraw file-ok ChemFinder-ben történô
transzformálásáról.) Amennyiben elôször
be kell vinned az adataidat, akkor valami táblázatot
kell csinálnod. (Lásd a ChemFinder Felhasználói
kézikönyv 1.-6. fejezeteit a ChemFinder táblázatok
létrehozásáról és a táblázatok
adatainak bevitelérôl.) Ahhoz, hogy a saját
adatbázisod esetében a ChemFinderWebServer.acgi módosítása
nélkül tudj dolgozni, biztosítani kell, hogy
az adatbázis valamennyi eleme "vegyületként"
legyen besorolva, illetve, hogy valamennyi vegyület legalább
egy névmezôvel, egy szerkezetmezôvel és
egy képletmezôvel rendelkezzen. Ennek egyik lehetséges
módja a ChemFinderWebServer.acgi mappában található
New WWW table minta felhasználása.(Lásd a
ChemFinder 3.0 Felhasználói kézikönyv
Customizing Tables címû 5. fejezetét.)
Az adatbázis megjelölése
Az adatbázis legyen megjelölve ( az Update Index
parancsot használva) és elmentve, de maradjon nyitva;
hamarosan szükség lesz rá
A WebSTAR kiépítése
Tölts be a WebSTAR és a WebSTAR Admin programokat.
A WebSTAR Admin-ban a Configure menübôl
válaszd ki a Suffix Mapping... utasítást.
Vedd fel a következô két beállítást
: (a betûállás fontos):
| and |
|
Ha nem a szokásos hálózati konfigurációval rendelkezel (ideértve elsôsorban a proxy szervereket vagy a firewall típusú biztonsági megoldásokat), a WebSTAR további konfigurálására lehet szükség. További részletek a WebSTAR dokumentációban.
A programok betöltése
Fusson egyszerre a ChemFinder Database Manager, a ChemDraw Pro, a Chem3D Pro és a WebSTAR program. Legyen nyitva a saját adatbázisod a ChemFinder Database Manager-ben. A zökkenômentes használathoz esetleg érdemes a ChemFinder Database Manager és a Chem3D Pro memóriafoglalását növelni (a Get Info ablakban szereplô értékek változtatásával, még a programok indítása elôtt).
Legyen a ChemFinderWebServer.acgi a saját WebSTAR mappádba, majd innen indítsd el. Elsô alkalommal meg kell határoznod a WebSTAR könyvtárad, a 2dtempfile-ok és a 3dtempfile-ok (vagy bárminek is nevezed el) elérési útvonalait, melyeket a késôbbiekre nézve elraktároz.
Most már mûködik! Kedvenc WWW böngészôddel "szörfölj" az új szerveredre, és nézd meg, hogy mit csináltál! A MacTCP vagy a TCP/IP control panel kinyitása után a címedet egy pontokkal elválasztott, négy számcsoportból álló jelsorozat formájában kapod meg, ami tehát a következôképpen néz ki: http://149.53.1.2. Ha a számok helyett a gép nevét szeretnéd használni, mint például http://www.camsoft.com, ezügyben a hálózati rendszergazdával egyeztessél.
A default.html szövegdokumentum bármely szövegszerkesztôvel módosítható (beleértve a SimpleText-et is). Több kereskedelmi, shareware és freeware HTML szerkesztô is használható, azonban ezen programok száma és minôsége annyira gyorsan változik, hogy valójában egyikre sem nem tehetünk javaslatot. Amennyiben nem vagy jártas a HTML világában, egy HTML különórára is beiratkozhatsz.
E dokumentum szerkesztésénél nagyon óvatosan járj el, ha a <form action="ChemFinderWebServer.acgi" method=post> és a </form> közötti sorok bármelyikében is szeretnél változtatni. Ez a szakasz felügyeli a keresést, bôvebben errôl a következô részben olvashatsz. Mindaddig amíg ezen a szakaszon nem változtatsz, a dokumentumot bármilyen szöveggel, linkkel, ábrával (hang, mozgókép, stb.) tetszés szerint alakíthatod.
A mintaként szolgáló default.html csak négy keresési típust tartalmaz. Bizonyára nagyon szívesen bôvítenéd a választási lehetôségeket. Például lehet, hogy a CAS azonosítószám szerint keresnél az adatbázisban, vagy azt kívánnád lehetôvé tenni, hogy a felhasználó a 99 és a 101 °C közötti forráspontú vegyületekre keressen.
Figyelmeztetés! Légy óvatos, ha nem vagy jártas az AppleScript állományok módosításában. Nem kell, hogy AppleScript szakember váljon belôled, csupán a Script Editor betöltésére és apróbb változtatásokra lesz szükség. Esetleg szükség lesz a Script Editor memóriafoglalásának növelésére (ismert módon, a Get Info ablakban). Próbálkozz 2048 KB-val, ha a Script Editor alapértelmezés szerinti memória beállítása mellett "Out of Memory" hibaüzeneteket kapsz.
Ahhoz, hogy a rendelkezésre álló keresési típusokat módosítani tudd, nyisd meg a default.html dokumentumot, és keresd meg azt a szakaszt, ahol a következôket olvashatod:
<option> name contains
<option> formula is
<option> formula contains
<option> structure contains
Ez az a rész, amelyik a keresési oldal pop-up menüjét vezérli. Módosíthatsz törléssel, új sor beiktatásával, vagy sorok átrendezésével, ügyelve arra, hogy mindegyik sor az <option> jelzéssel kezdôdjön.
Miután elvégezted a default.html dokumentum átalakítását, töltsd be az Apple Script Editor-át a ChemFinderWebServer.acgi megnyitása elôtt. Keresd meg az alábbi szakaszt (az alsó rész közelében), ahol a következô olvasható (a sorok tördelése némileg eltérhet):
if queryarg = "name contains" then set theProperties to {query classification:dbClass, query field:"name", query comparison:"contains", query data:qdata} else if queryarg = "structure contains" then set theProperties to {query classification:dbClass, query field:"structure", query comparison:"contains", query data:qdata} else if queryarg = "formula is" then set theProperties to {query classification:dbClass, query field:"formula", query comparison:"is", query data:qdata} else if queryarg = "formula contains" then set theProperties to {query classification:dbClass, query field:"formula", query comparison:"contains", query data:qdata} else error ("That type of query is not recognized.") end if
Ez a ChemFinderWebServer.acgi azon szakasza, amelyik mutatja, hogy a felhasználó milyen keresési módok közül választhat. A default.html dokumentumon elvégzett összes változtatás szerint itt is módosítani kell. Részletezve:
A script tetején levô dbClass is módosítandó, hogy illeszkedjék annak az adatsornak az osztályához, amiben keresni szeretnél. Ez a ChemFinder Database Manager elsô pop-up menüjében megjelenô szöveg egyedüli alakja.
Ha végeztél a változtatásokkal, mentsd el a script-et.
A ChemFinderWebServer.acgi megnyitása elôtt megint csak töltsd be az Apple Script Editorát. Körülbelül a dokumentum felénél találod meg a BuildThePage rutint. Itt a vegyületeket leíró információk HTML oldallá transzformálva jelennek meg. Számos ehhez hasonló sort találsz:
if <<class pBP >> of therecord is not "" then set return_page to return_page & "<B>BP: </B>" & <<class pBP >> of therecord & "<P>" & return
Ezek a részek jelzik vissza a sikeres találatok egyedi sorait (a fenti esetben például a célkomponens forráspontja). Ha a kérdéses vegyület forráspontja nem áll rendelkezésre vagy az adatok hiányosak, az if feltétel lépteti a sort. Az idézôjelben lévô részek standard HTML jelölések. A <<class pBP >> of therecord rész a célkomponens forráspontmezôjének aktuális tartalmát fejezi ki, amelyben a "pBP " a négy karakterbôl álló mezôazonosító, mint ahogy ez a CS Table Editor Define Fields párbeszédablakában látszik.
Gyorsan bôvítheted a visszajelzendô információkat, meglévô sorokat törölhetsz vagy a létezôket átrendezheted. Természetesen e mûvelet során bárhol további HTML elemek (úgymint inline ábrák és külsô hiperlinkek) felvételére lehetôséged van, anélkül, hogy a ChemFinderhez kapcsolódó AppleScript linkkel foglalkoznod kelljen.
Továbbá ha új mezôket adsz meg, még egy dolgot meg kell, hogy változtass. A BuildThePage rutin kezdeténél van egy ehhez hasonló nagyon hosszú sor:
set therecord to therecord & {<<class SYN1>>:"", <<class pFRM>>:"", <<class pMW >>:"", <<class pCAS>>:"", <<class pMP >>:"", <<class FPOC>>:"", <<class FPCC>>:"", <<class pVaP>>:"", <<class VAP1>>:"", <<class pBP >>:"", <<class MSD1>>:"", <<class COMT>>:"", <<class pSTR>>:"", <<class pMOD>>:""}
Ehhez kell hozzátenned azokat az új mezôket, amelyek visszajelzését szeretnéd.
Legeslegvégül, valószínûleg szeretnéd, hogy a WWW Virtual Library for Chemistry számon tartson, de sok más hely is van a világon, ahol ugyancsak elfogadnak bejelentkezéseket. Helyezd magad kényelembe, és csak figyeld, ahogy az emberek élvezettel használják a szervered.